Trabzon
Site Haritası

Köse Eğitim - Öğretim

a)      Eğitim ve Kültür Durumu:

İlçe merkezinde 1 anaokulu, 1 ilkokul, 2 ortaokul, 1 lise, Salyazı beldesinde 1 ilkokul, 1 ortaokul ve Bizgili, Kayadibi, Kabaktepe, Övünce, Örenşar, Subaşı, Yuvacık Köy İlkokullarımız olmak üzere 7 köy okulumuz eğitim öğretime devam etmektedir. Altıntaş İlkokulu/Ortaokulu, Oylumdere İlkokulu/Ortaokulu öğrencileri Salyazı İlkokulu/Ortaokuluna taşınmaktadır. Akbaba İlkokulu, Özbeyli İlkokulu, Yaylım İlkokulu, Gökçe İlkokulu öğrencileri Merkez Selçuklular İlkokuluna taşınmaktadır. Oylumdere ve Altıntaş Köyleri dışındaki ortaokul öğrencileri 60. Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu’ nda eğitimlerine devam etmektedir.

Ana okulumuz 2004-2005 yılında eğitim öğretime açılmıştır. Anaokulumuzda 1 Müdür 3 Öğretmen ve yardımcı hizmetler sınıfı personelleri görev yapmaktadır. 3,4 ve 5 yaş öğrenci gruplarından toplamda 63 çocuğumuz anaokulunda eğitim görmektedir.

Merkezde 1 ilkokulumuz bulunmakta olup 164 öğrenci 2 idareci, 9 öğretmen ile eğitim öğretime devam etmektedir.

2012-2013 eğitim öğretim yılında İmam Hatip Ortaokulu açılmış olup 5 ve 6. Sınıflarda toplamda 79 öğrenci eğitim almaktadır. Ayrıca Köse merkezde 60. Yıl Yatılı Bölge Ortaokulu okulumuzda 100 kız, 100 erkek pansiyon kapasite ile 214 öğrencimiz gündüzlü ve yatılı olarak eğitimlerine devam etmektedir.

Köse’ de ortaöğretim kurumu olarak 1 Çok Programlı Lisemiz bulunmaktadır. Bu okulumuzda genel, imam hatip, çocuk gelişimi ve iklimlendirme bölümlerimizde 174 öğrenci eğitim görmektedir.

İlçemizin tek beldesi olan Salyazı Beldesinde alt katı ilkokul, üst katı ortaokul olan iki katlı binamızda Salyazı İlokulu/Ortaokulu 135 öğrenci ile eğitim öğretime devam etmektedir.

Köse’ de toplamda 935 öğrenci eğitim almakta olup bu öğrencilerimize 14 idareci, 73 öğretmen, 18 hizmetli hizmet vermektedir.  

b)      Halk Eğitim :

İlçemiz Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında İş-Kur destekli Evde Çocuk Bakımı Kursu, Büro Yönetimi ve Sekreterlik Kursu, Süt Sığırcılığı Kursu yapılmıştır. Ayrıca 5 Adet Bilgisayar İşletmenliği Kursu, El ve Makine Nakışı Kursu, kadın Giysileri Dikimi Kursu olmak üzere toplam 10 Adet Mesleki kurs açılmış olup toplam 107 bayan, 44 erkek kursiyere hizmet verilmiştir. Bu kursiyerlerin tamamı belge almıştır.

Sosyal ve Kültürel başlığı altında; 1 YGS Kursu, 2 SBS Kursu, 2 İngilizce Seviye A 1 Kursu, 6 Kur-an Okuma Kursu, 2 Cenaze Hizmetleri Kursu, 1 Model Uçak Yapımı Kursu olmak üzere toplam 14 kurs açılmıştır. Bu kurslarda 325 bayan, 269 erkek kursiyer hizmet almıştır.

Ayrıca Köse İlçe Devlet Hastanesi ile iş birliği yapılarak 67 bayan kursiyerimize AIDS, Obezite, Diyabet, Meme kanseri hastalıkları hakkında bilgilendirme sunumları yapılmıştır.  

Kaynak: Kose.gov.tr


Yorumlar - Yorum Yaz