Trabzon
Site Haritası

Ballı ilk - OrtaokuluVakfıkebir Ballı Mahallesinde bulunan okul İlçe merkezine 8 km uzaklıktadır. 

Tarihçesi;

Köyümüzde ilk olarak 1930’lu yıllarda iki katlı ahşap, çok odalı bir okul yapılmış ve eğitim öğretime başlanmıştır. O dönemde çevre köyler de okulumuza gelmiş ve öğrenim görmüştür. Bu bina kullanılmayacak duruma gelince 1963 yılında aynı sahada iki derslikli bir okul yaptırılmıştır. Bu iki derslik de yeterli olmayınca köy halkı tarafından iki katlı kara taş malzemeden üç geçici derslik ve bir odalı toplam dört bölümden oluşan ek bina ile ihtiyaç giderilmeye çalışılmıştır. 1992 yılında üç derslikli yeni bir okulun inşaatına başlanmış ve 1993 yılında bitirilmiştir.

 

1997 itibarıyla 5 sınıflı okulumuzdan 766 öğrenci diploma alarak mezun olmuştur. Zorunlu eğitimin 8 yıla çıkması sonucu 6. Sınıf açılmış ve sekiz yıllık ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür.

 

       Zaman içerisinde kullanılmaz duruma gelen okul binalarının yerine, sekiz yıllık eğitime devam edilirken, Valilik Makamının 14 Ocak 1999 tarih ve 754 sayılı yazılarıyla yeni okul binasının yapımına karar verilmiştir. Eski durumda bulunan (1963 yılında yapılan) iki derslikli okul binası yıkılmış ve bugünkü üç katlı okul binasının yapımına başlanmıştır. 1998-1999 eğitim öğretim yılı ikinci yarısı ile 1999-2000 öğretim yılında geçici derslikler ve güç koşullarda eğitim-öğretime devam edilmiş, üçüncü kat yeniden ihale edilerek; çevre düzenlemesi, anasınıfı ve ek binadaki işleri de kapsayan çalışmalarla bugünkü modern görünümüne kavuşmuştur. 29 Eylül 2000 tarihinde yeni binada geçici işgal yapılarak eğitime başlanmış ve 2004 yılında kesin kabulü yapılmıştır. 2012 yılında okul çatısı ve öğretmenler odası yapılan onarımlar ile yenilenmiş ve modern bir görünüme kavuşturulmuştur.


Yorumlar - Yorum Yaz