Trabzon
Site Haritası

Açıkalan - Akköy - Aydoğdu

Açıkalan Köyü

Tarihçesi

Köyün ismi ilk olarak “ismailiye” olarak bilinir. Daha sonra halk arasında"Habel" ismini almıştır.Habel ismi bahçede tarım esnasında kullanılan bel sözcüğü ile “ha” yani gayret sözcüğünün bileşiminden oluşmuştur. Tarım esnasında insanımız orman toprağının bellenmesinin zorluğundan kaynaklanan belleme eylemini daha da artırma adına “Habel” yani “Hadin Gayret” gibi bir söz grubundan doğmuştur. Komandıra olarak da tabir edilen köy dizisinin bir halkası durumundadır. Köyümüze daha önce Of ahalisinden insanların sıtma mikrobunun sahildeki mikrobundan kaçarak geldiği rivayetler arasındadır. Açıkalan ismi ise köyün alanının genişliği ve belli bir kısmının da düz olmasından kaynaklanmaktadır.

      Kurtuluş Savaşı yıllarında köyümüzde büyük bir yerleşim söz konusu değildir. Ancak bazı rivayetlere göre Ruslarla bölgede zaman zaman çatışmalar yaşanmıştır. Köyümüzün sınırları içerisinde bulunan “Ambar Kaya” bu yıllardaki yerleşkeye ve çatışmalara bir kanıttır. Hatta köyün yakınlarındaki gömü efsanesi köyümüze olan ilgiyi artırmaktadır.

     Köyümüzün tarihine bakıldığında evveliyatında   ve diğer köylerden gelen dedelerimizin köyümüzün tarihinin başlangıcı olduğu varsayılabilir.Köyümüze ilk olarak gelip yerleşen Feyizoğulları kabilesi olduğu konusunda rivayetler vardır.

Açıkalan Köyü, Tonya’ya 12 km, Vakfıkebir’e 16 km ,Trabzon’a 66 km uzaklıktadır.

Doğusunda Fındığın yaylası ve Sarının Suyu yayalsı, Batısında Şenocak köyü Güneyinde Karasu köyü Kuzeyinde ise Akköy bulunur. Kenar bölümlerinde eğim oldukça fazladır. Doğu bölümünden itibaren parçalı yapıda olan yayla tabir edilen alanlar mevcuttur. Bu yaylaların başlıcaları Arkodiba, Çaylıyatak, Fındığın Yaylası ve Sarının Suyu’dur.

İklim:

Köyümüzün iklimi tipik Karadeniz iklimidir. Her mevsim yağışlıdır. Yaz sıcaklıkları fazla değildir. Genellikle sis görülür. Kışın Ocak ve Şubat ayları arasında fazla kar yağar. Don olayları fazla görülmez.

Bitki Örtüsü:

En fazla bulunan ağaç türleri kızılağaç, ormanların alt bölümünde ormangülü-komar bitkisi yaylalara kadar uzanır.

30-35 yıl önce köyümüzün ormanlarında ve yaylalarında yabani tavşan, dağ keçisi, yaban tavuğu, çakal ve tilki çokça görülüyormuş. Ancak, bilinçsiz avlanma nedeniyle bu hayvan türleri yok denecek kadar azalmıştır. Kuş çeşitlerinin çoğu göçmen olmakla birlikte karga, karatavuk, serçe, tirvana ve tarla kuşları her mevsim görülmektedir.

Akarsular:

En önemli akarsular köyümüzden geçen Kendirlik Deresi’dir. Bu sulardan un değirmenlerinin çalıştırılmasında yararlanılmakta ve küçük çaplı balık avcılığı yapılmaktadır.

Ormanlar:

Ormanlar çok az yer kaplamakla birlikte, insanların ev yapımında kereste ve odun ihtiyacının karşılanmasında önemli yer tutmaktadır.


EKONOMİ:
 

Köyümüzün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır.  Eskiden küçükbaş hayvan yetiştiriciliği çok yaygın iken, şimdi büyükbaş hayvancılık yaygın olarak yapılmaktadır. Bu hayvanların en çok sütünden yararlanılmaktadır. Üretilen sütler  Vakfıkebir’de kurulan süt ürünleri fabrikalarında işlenmektedir. Ayrıca son yıllarda fasülye gibibazıürünler pazara inmeye başlamıştır.Ancak köyün toprağı tarıma çok elverişli değildir.Mısır,fasülye,kabak,soğan,marul,maydonoz,biber,patlıcan; armut,elma,kiraz,ceviz,çilek,döngel(muşmula) yetiştirilen sebze ve meyvelerden bazılarıdır.

Köyümüzde fındık tarımı yapılmaktadır. Son yıllarda köyümüzden ayrılan gençlerin özellikle memur olarak başka illere göçtüğü görülmektedir.Köyümüzde çok az görülmekle beraber çay tarımı da yapılmaktadır.

Kaynak:http://www.acikalankoyudernegi.org/
Yorumlar - Yorum Yaz